Fotowolatika – systemy solarne dla domów, firm i gospodarstw
Masz pytania? zadzwoń +48 789 386 489

Jaka jest trwałość instalacji fotowoltaicznych?

Profesjonalne systemy fotowoltaiczne
Jaka jest trwałość instalacji fotowoltaicznych?

Odnawialne źródła energii od kilku lat zyskują na popularności Polaków. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod są panele fotowoltaiczne, które pozwalają na pozyskiwanie energii z promieni słonecznych.  Osoby zastanawiające się nad zainstalowaniem fotowoltaiki często pytają o wytrzymałość paneli, na co postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Jak długo będzie działać instalacja fotowoltaiczna?

Na trwałość paneli słonecznych wpływa wiele kwestii, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o instalacji fotowoltaiki. Zakładany czas prawidłowego funkcjonowania instalacji wynosi od 25 do 40 lat, a okres ten zależy od firmy wykonującej panele oraz komponentów, które zostały wykorzystane w procesie produkcji. Producent udziela gwarancji na swój produkt – obowiązuje ona zazwyczaj od 10 do 15 lat. Niektóre firmy oferują dłuższy okres gwarancyjny obejmujący nieprawidłowości oraz wady produkcyjne paneli fotowoltaicznych, które zaczynają odnotowywać spadek efektywności działania poniżej 80%.

Co wpływa na obniżenie trwałości działania paneli słonecznych?

Panele fotowoltaiczne wykonane są z trwałego i odpornego na uszkodzenia materiału. Jednakże nie należy zapominać o warunkach atmosferycznych, które mogą uszkodzić instalacje lub zmniejszyć moc ich działania. Najczęstsze problemy wynikające z pogody pojawiają się w momencie silnych opadów gradu lub wyjątkowo porywistego wiatru. Panele słoneczne może także przykryć pokrywa śnieżna, która zależnie od swojej grubości będzie minimalnie ograniczać dostęp promieni lub całkowicie go blokować. Sytuacja ta będzie wymagać usunięcia śniegu z instalacji.

W jaki sposób dbać o panele fotowoltaiczne?

Chociaż panele słoneczne nie wymagają specjalistycznej oraz częstej konserwacji, warto regularnie sprawdzać ich stan techniczny i jakość okablowania. Wszelkie usterki należy zgłaszać oraz niezwłocznie naprawiać. Czyszczenie paneli staje się koniecznie w momencie ich większego zanieczyszczenia spowodowanego nagromadzeniem np. pyłków lub liści.


powrót do postów

Chcesz wiedzieć ile możesz z nami zaoszczędzić?

skontaktuj się z nami odpowiemy na każde twoje pytanie.
Projekt i Realizacja © 2020 WebDesign25h cms | Wszelkie prawa zastrzeżone.